Dr. Miha Krofel iz Slovenije, znanstvenik i docent ljubljanskog biotehničkog fakulteta na odjelu, sudjelovao je zajedno sa međunarodnim znanstvenim timom na projektu u kojem su istraživali odnos među dva najveća europska predstavnika skupine pasa – vuka i zlatnog šakala (čaglja).
Otkrili su da je njihova interakcija jako snažna i da je navjerojatnije pad populacije vuka omogućio širenje šakala u Europi, piše Znanost.sta.si.
Dva članka u kojima su predstavili svoju studiju bili su objavljeni u znanstvenim časopisima Nature Communications i Hystrix.
Donosimo dio članka na izvornom slovenskom jeziku.
Zlati šakal sicer domorodna vrsta v Evropi, vendar je tisočletja živel omejen le na obalna območja ob Mediteranu in Črnem morju. V zadnjih desetletjih pa se vrsta pospešeno širi po vsej celini, tudi v Sloveniji.
Raziskovalci so preverili tudi, kaj se zgodi s šakali, ko se volkovi vrnejo na območja, od koder so bili v preteklosti pregnani. Raziskali so osem območij po Evropi, kjer so si populacije volkov opomogle, in za skoraj vse ugotovili, da so po vrnitvi volkov šakali izginili ali pa se premaknili na rob volčjih teritorijev.
Edino območje, kjer so se šakali obdržali, je del Srbije, kjer so volkovi še vedno pod močnim pritiskom zaradi odstrela, tako da ne uspejo vzpostaviti stabilnih tropov.
Cijeli članak pročitajte klikom ovdje. (Foto: Video screenshot)
Čagljevi su više strvinari i jedu i male glodavce itd…i više su alibi lovcima za pad broja divljači koji su sami odstrijelili, često i u krivolovu…to je također znanstveno utvrđeno..