Hrvatski
U prošlosti je život bio jednostavniji, kao i izbor lovačke opreme koja je tada bila dostupna. Na puškama lovaca su se nakon mehaničkih ciljnika postepeno počeli pojavljivati prvi optički ciljnici i još nedavno smo na puškama domaćih lovaca mogli vidjeti ciljnike s oznakama poput 4×32 ili 6×42. Ukratko, te oznake opisuju faktor povećanja od četiri tj. šest puta i promjer objektiva 32 tj. 42 mm. Što zapravo znači faktor povećanja? Taj pojam ćemo si najlakše zamisliti ovako: kada gledamo predmet udaljen 100 metara kroz ciljnik s faktorom povećanja 10x, u ciljniku vidimo taj predmet kao da je 10 metara udaljen od nas. Danas, kada je svijet nekoliko zapleteniji, a izbor lovačke opreme izuzetan, možemo na optičkim ciljnicima naći raznorazne oznake, a samo prije spomenute (4×32, 6×42 itd.) praktički više ne. Mi lovci smo postali izbirljivi, želimo tehnički savršenu i kvalitetnu opremu, zbog čega se ne možemo više zadovoljiti s fiksnim povećanjima, jednim optičkim ciljnikom za sve moguće uvjete i slično.

Streljačka optika za različite načine lova
Teško bi mogli reći da postoji univerzalan ciljnik koji bi zadovoljio sve naše zahtjeve i očekivanja. Baš zbog toga danas postoji toliko različitih tipova, a svaki od njih služi više manje točno određenoj namjeni. U prilogu želim predstaviti optiku za puške primjerenu za sljedeće načine lova: lov s visokih čeka, lov šuljanjem, lov pogonom i lov u planinama. Vjerujem da većina lovaca za svaki od nabrojanih načina lova još uvijek ne upotrebljava svoj namjenski optički ciljnik za svaku vrstu lova. Zbog toga ćemo probati napraviti najbolju aproksimaciju univerzalnog optičkog ciljnika kojeg bi mogli upotrijebiti kod svih spomenutih načina lova, iako svestranost nužno znači i kompromitiranja koja odstupaju od ideala i naših želja.
LOV SA VISOKE ČEKE
Veliki dio lova sa visoke čeke teče u vrijeme jutarnjeg svitanja i večernjeg sumraka. Tada nam je primarna želja uhvatiti čim više svjetla i jasno vidjeti divljač. Ta želja obično zahtjeva čim veći promjer objektiva pomoću kojeg ćemo uhvatiti najviše dostupne svjetlosti, što je u praksi najčešće dano pod nominalnom mjerom 56 mm. Veći promjeri ne bi imali pravi učinak, jer je važan čimbenik i izlazna pupila. Promjer izlazne pupile dobijemo tako da promjer objektiva podijelimo s povećanjem (kod optičkih ciljnika nominalnih dimenzija 8×56 to znači 56 mm : 8 = 7 mm). Promjer zjenice ljudskog oka se mijenja glede na jakost svjetla iz okoline (u mraku se širi, na svjetlu skupi), no obično se ne može raširiti više od 7 mm. To znači i to da bi nošenje većeg ciljnika bilo samo nezgodnije, a ne bi s njim mogli uloviti više svjetla u mraku, jer se naša zjenica nije sposobna toliko raširiti da bi mogli uloviti još više svjetla. Sve to vrijedi za mladog čovjeka, sa starenjem se sposobnost širenja zjenice još dodatno smanjuje, što znači da je smislenost optičkog ciljnika 8×56 upitna, jer bi i s manjim promjerom ciljnika mogli doseći jednak učinak. Naravno, samo veličina promjera leće ne znači nužno i najveće propusnosti svjetla, već su za to potrebne još i druge tehnologije, kao na primjer kvalitetni premazi za leće i slično. Obično se s kvalitetom izrade optike za puške povećava i propusnost svjetla (ponajprije zbog tipa stakla – ja bi izdvojio HT (high transmittance) Schott i odgovarajuće premaze). Spomenuti treba i to da u zadnje vrijeme popularni i jako praktični ciljnici s varijabilnim povećanjima nažalost nisu sposobni dosezati toliku propusnost svjetla, koliku bi mogli doseći slični optički ciljniki s fiksnim povećanjima. Uzrok se skriva u činjenici da konstrukcija optičkih ciljnika s varijabilnim područjem povećanja zahtjeva u svojoj strukturi zbog svoje kompleksnosti i više leća, a svakom dodatnom lećom gubimo na propusnosti svjetla. Razmjerno s kvalitetom optičkog ciljnika i upotrebljenih naprednih tehnologija raste i cijena proizvoda.
S visokih čeka se mijenjaju i udaljenosti, od jako kratkih (u blizini hranilišta, na manjim čistinama,…) do jako dalekih (na velikim poljima, travnjacima,…), zbog čega su poželjna široka područja povećanja, najčešće od faktora povećanja 2x pa sve do faktora povećanja 12x ili čak 15x. Takvi ciljnici (s promjerom objektiva 56 mm) su obično većih dimenzija i namijenjeni lovcima. Ciljnik s promjerom leće 56 mm i fiksnim faktorom povećanja 8x trenutno proizvodi samo tvrtka Schmidt & Bender, a popularan je zbog svoje svjetlosti i jednostavne upotrebe. Želim još spomenuti da imaju najsvjetliji optički ciljniki obično faktor povećanja 4x.
Primjeri: 3-12×56, 2.4-12×56, 2,3-18×56,…

Streljačka optika za različite načine lova
LOV ŠULJANJEM
Lov šuljanjem je specifičan lov koji zahtjeva okretnost, brze reakcije i dobru fizičku spremu. Streljačke udaljenosti su obično umjerene, a lov se prije večernjeg mraka obično već završi. Iz opisanog možemo predvidjeti da dimenzijsko nezgrapni i veliki ciljnici s velikim promjerima objektiva nisu praktični te su nepotrebni, a prevelika povećanja nam mogu prije smetati nego koristiti. Obično su najupotrebljiviji faktori povećanja od 2x pa sve do 10x ili 12x, a idealan promjer objektiva zbog svoje praktičnosti i kompaktnih dimenzija najčešće 42 mm. Trenutno je vjerojatno najbolji izbor za lov na zalaz onaj s oznakom 1.7-13.3×42, ali svakako ne smijemo zaboraviti i na svestranu korisnost klasičnog optičkog ciljnika 1.5-6×42.
Primjeri: 1.5-6×42, 1.7-10×42, 1.7-13.3×42, 2-12×50,…

Streljačka optika za različite načine lova
LOV POGONOM
Kratke streljačke udaljenosti, brzi hitci i potreba po širokom vidnom polju. Tako nekako bi mogli kroz objektiv opisati lov pogonom. Zbog želje za čim bržim ulovom divljači, kao i zbog želje za širim vidnim poljem, koje dosežemo s oba oka otvorena tijekom ciljanja, možemo jednostavno definirati idealni optički ciljnik za tu vrstu lova. Pri lovu pogonom dolaze u obzir ponajprije sljedeće mogućnosti: crvena točka, refleksni nišan i širokokutni optički ciljnik. Slabost crvene točke i refleksnog nišana je ponajprije u tome da nemaju mogućnost povećanja, što je korisno kod hitaca s većih udaljenosti. Tu se vidi glavna prednost i univerzalnost širokokutnog optičkog ciljnika. Kod hitaca s većih udaljenosti nam može mogućnost povećanja mnogo pomoći. S druge strane smo nažalost s takvim ciljnikom nešto sporiji u usporedbi s crvenom točkom ili refleksnim nišanom. Pri upotrebi širokokutnog optičkog ciljnika (ili drugog ciljnika) mora biti očna jabučica poravnana u oba smjera – lijevo/desno i gore/dole – a uz to mora biti oko i na točno određenoj udaljenosti od okulara, jer jedino tako možemo vidjeti cjelovitu sliku. Svega toga kod crvene točke i refleksnog nišana nema, što čini upotrebu takvih pomagala bržom i intuitivnijom. Smisleni faktor povećanja kod lova pogonom je 1x ili drugim riječima, da nema povećanja. Razlog leži u tome da možemo kod gledanja bez povećanja imati oba oka otvorena, a tako pogledom obuhvatimo šire vidno polje, što je iznimno važno kada lovimo divljač koja se kreće. Tvrtka Swarovski Optik je nedavno predstavila širokokutni ciljnik s povećanjem od 0,75 i tako dokazala dvije stvari: prvo, da je to moguće i drugo, da s faktorom povećanja manjim od 1x možemo obuhvatiti pogledom šire vidno polje, što je na neki način revolucionarno. U svim slučajevima vrijedi jednostavna korelacija – čim manji je promjer objektiva i čim manji je faktor povećanja, tim šire vidno polje vidimo. To možemo imati u mislima uvijek i svuda. Primjereni širokokutni ciljnici za tu vrstu lova su obično ti koji imaju faktor povećanja između 1x i 6x, a najčešći promjer objektiva je 24 mm. Kod svih optičkih ciljnika namijenjenih lovu pogonom se preporučuje dnevno osvjetljenje (visokog intenziteta i jačine) ciljnog križa, jer se boja pozadine tijekom ciljanja mijenja, a želimo čim bolju vidljivost crvene točke (ili križa) u svim trenucima ciljanja.
Primjeri: 1-5×24, 1-6×24, 0.75-6×20,…
LOV V PLANINAMA
Lov u planinama je zbog prostranstava, prirode i fizičke zahtjevnosti od uvijek vrijedio za posebnu vrstu lova. Jedinstvena vrsta lova, kakva jest, zahtjeva njemu primjerenu opremu. Hitci na nešto veće udaljenosti su tu posve obična pojava, pa od tud i potreba po nešto većim povećanjima optičkim ciljnicima. Baš zbog fizičkih napora je za ugodan lov u planinama važno i to da je oprema lagana. Ciljnici s velikim objektivima (i posljedično masama) ne dolaze u obzir, jer bi nas takvi ciljnici smetali pri planinarenju. Hitci se u većini primjera ispaljuju usred dana i skoro nikada kada padne mrak, kada bi trebali velike objektive i veliku propusnost svjetla u mraku. Za sve ciljnike s većim povećanjima, kakve upotrebljavamo i u planinama, je važno da imaju korekciju paralakse, iako je problem paralakse kod pucanja na manjim udaljenostima (ispod 100 metara) izraženiji nego kod većih udaljenosti. No ipak je neugodan osjećaj kada tijekom ciljanja pomicanje oka izvan osi optičkog ciljnika (u bilo koji smjer) uzrokuje da se križ na cilju pomiče. Kod većina ciljnika koja nemaju mogućnost (dodatne kupole) korekcije paralakse kod određenih udaljenosti je to eliminirano kod udaljenosti od 100 metara. Ciljnici koji imaju dodatnu kupolu za korekciju paralakse nam omogućavaju da tu pojavu eliminiramo kod različitih udaljenosti, ovisno od situacije.
Još jedan proizvod koji u planinama stvarno služi svojoj svrsi su balističke kupole (na ciljnicima koji ih imaju). S njima možemo, u ovisnosti od pada metka na različitim udaljenostima, korigirati pomicanje ciljnog križa još prije nego okinemo i odredimo udaljenost na koju ćemo gađati. Kao primjer ću navesti Swarovski BT balističke kupole, kod kojih prethodno namjestimo određene udaljenosti i s pomakom kupole na unaprijed namještenu točku prije okidanja samo izaberemo udaljenost na koju ćemo gađati. S druge strane, druge kupole omogućavaju da imamo na ciljniku oznake za točno određene (predviđene) udaljenosti koje jednostavno namjestimo na koju udaljenost ćemo gađati, jer je već na kupoli vidljivo, gdje moramo kupolu prije hitca pomaknuti za dosezanje pogotka na postavljenoj udaljenosti (primjer: ASV balističke kupole njemačke tvrtke Zeiss). Ugrađen laserski daljinomjer u optičkom ciljniku je poželjan kada očekujemo hitce s većih udaljenosti, a sa sobom ne želimo nositi mnogo dodatne opreme.

Streljačka optika za različite načine lova
Za lov u planinama je smisleno da je najveći faktor povećanja 10x, a promjer objektiva negdje između 42 i 48 mm. U redu je i 50 mm, no nek to bude maksimum, jer s većim promjerom objektiva samo drastično povećavamo dimenzije i masu opreme bez prave dodane vrijednosti za lov u planinama.
Najbolje bi bilo da optički ciljnici za lov u planinama imaju tanak križ koji neće nepotrebno skrivati prevelik dio mete te da je u drugoj fokalnoj ravnini (što znači da s promjenom povećanja debljina križa ostaje ista).
Primjeri: 2.5-15×44, 3.5-18×44, 2-16×50,…
SVESTRANI OPTIČKI CILJNIK
Uvijek kada govorimo o »svestranosti« moramo biti svjesni da će rezultat biti samo optimalan izbor kompromisa. Ako bi se morao odlučiti za jedan optički ciljnik koji će mi služiti kod raznih načina lova, bi jednostavno izabrao opći ciljnik tipa 2-12×50 ili slično. Umjerene dimenzije i ne prevelika masa, dovoljno velik promjer objektiva za lov u mraku i dovoljno široko područje povećanja, koje zadovoljava potrebe kako kod hitaca na blizu, tako i na kod hitaca na daleko. Preporučujem i osvjetljenje ciljnog križa jer se mnogo puta pokaže kao jako upotrebljiv dodatak. Kod izbora tipa montaže na pušku bi se najvjerojatnije odlučio za montiranje optičkog ciljnika na šinu. No, za ostvarivanje specifičnih želja za različite načine lova je potrebno svoju lovačku opremu nadograditi još kojim optičkim dijelom.
OPĆE PREPORUKE
Kod kupnje optičkog ciljnika neka vas pri izboru vode sljedeći važni čimbenici: kvaliteta izrade, kvaliteta leća, moguće usluge nakon prodaje, ugled proizvođača, ergonomija proizvoda i slično. Garancijski rok koji nam daje proizvođač za potencijalne popravke i pronađene greške na proizvodu zasigurno nije zanemariv čimbenik. Najvažnije tehničke značajke koje je smisleno imati u mislima glede na naše potrebe u lovu su: faktor povećanja, promjer leće, najmanja i najveća udaljenost očiju, minimalno i maksimalno vidno polje, twilight factor, propusnost svjetla, osvjetljenje križa, korekcija paralakse, otpornost na rosu i vodu, težina,…
Kod nabrojanih općih čimbenika imajte u mislima neke korisne dodatke koji se nude na tržištu te vam u lovu mogu olakšati život. Naglasio bi osvjetljenje križa (obično s crvenom točkom), koje je danas skoro pa nužno jer su križevi u većini slučajeva iznimno tanki (i to s razlogom)! Što tanji je križ, to manje slike nam pokriva. To naravno znači i to da ćemo u mraku na tamnoj pozadini takav križ bez osvjetljenja jako teško vidjeti.
Posebno važan mi se čini i izbor nosača s kojima će ciljnik postati jedno s puškom. Mislim da su za lov praktični ponovljivi nosači i nosači koji se mogu skidati, jer u gustom, obraslom terenu ciljnik možemo jednostavno odstraniti i pospremiti u ruksak (slično je i u planinama kada se je ponekad potrebno penjati). Ciljnik mičem i prilikom temeljitog čišćenja puške jer bi mi tada samo smetao.
Znam da je izbor primjerenog optičkog ciljnika zahtjevan zadatak, no taj zadatak možemo uvelike olakšati ako si jasno postavimo namjene za koje će se ciljnik upotrebljavati i količinu novaca koju želimo potrošiti. Za kraj imam još jednu preporuku: Odnos između cijene puške i optičkog ciljnika neka bude približno 1:1. Ta preporuka se najčešće pokaže kao najracionalnija. Na podlozi tih čimbenika ćemo se ubrzo približiti optimalnom izboru.
Dobro gledanje!
Srpski
U prošlosti, kada je način života bio jednostavniji, takva je bila i lovačka oprema, koja je u tadašnjem vremenu bila dostupna. Na puškama lovaca su se po mehaničkim mjerama počeli pojavljivati prvi ciljnici i ne tako davno smo na puškama domaćih lovaca mogli sresti ciljnike sa oznakama kao što su 4×32 ili 6×42. Ukratko te oznake opisuju četvorostruko odnosno šestostruko uvećanje i prečnik objektiva 32 odnosno 42 mm. Šta zapravo znači uvećanje? Najlakše ćemo si zamisliti ovako: kada gledamo predmet, udaljen 100 metara, kroz ciljnik sa 10x uvećanjem, kroz ciljnik vidimo taj predmet kao da je 10 metara udaljen od nas. Danas, kada je svijet malo komplikovaniji, a izbor lovačke opreme je izuzetan, sretaćemo na optičkim ciljnicima raznorazne oznake, samo prethodno spomenute (4×32, 6×42 itd.) praktično više nećemo. Mi lovci smo naime postali izbirljivi, želimo imati tehnički savršenu i kvalitetnu opremu, zbog čega više nismo zadovoljni sa fiksnim uvećanjima, jednim optičkim ciljnikom za sve moguće situacije i slično.

Streljačka optika za različite načine lova
Teško možemo reći, da postoji univerzalni ciljnik, koji će zadovoljiti sve naše zahtjeve i očekivanja. Upravo zato danas imamo toliki izbor različitih proizvoda, a svaki od njih ima manje ili više tačno određenju svrhu. U ovom članku želimo predstaviti streljačku optiku, primjerenu za sledeće načine lova: lov čekanjem, lov šuljanjem, lov pogona i lov u visokim planinama. Vjerujem, da većina lovaca za svaki od nabrojanih načina lova još uvijek ne koristi svoj, namjenski optički ciljnik za svaku pojedinačnu vrstu lova, zbog čega ćemo pokušati izvući i jedan univerzalni optički ciljnik, koji bi mogli koristiti za sve spomenute načine lova, iako svestranost nužno znači i određene kompromise, koji odstupaju od ideala i naših želja.
LOV ČEKANJEM
Priličan dio lova čekanjem se odvija ujutru, u vrijeme svitanja i večernjeg sumraka. Tada prije svega želimo da, uhvatimo što više svjetlosti i jasno vidimo divljač koju posmatramo. Takva situacija obično zahtijeva što veći prečnik objektiva, sa kojim ćemo uhvatiti što je više moguće svjetlosti, što u praksi najčešće znači nominalnu mjeru 56mm. Veći prečnici ne bi imali pravi efekat, jer je važan činilac i izlazna pupila. Prečnik izlazne pupile dobijemo tako, da prečnik objektiva podijelimo sa uvećanjem (kod ciljnika nominalnih dimenzija 8×56 to znači 56 mm : 8=7 mm). Prečnik zjenice ljudskog oka se mijenja u zavisnosti od jačine okolne svjetlosti (u mraku se raširi, u svijetlom se smanji), ali je činjenica, da se čovječija zjenica obično ne može raširiti na više od 7 mm. To istovremeno znači, i da bi veći ciljnik bio samo nepraktičniji za prenošenje, sa njim ne bi bili sposobni uhvatiti više svjetlosti u mraku, jer se naša zjenica ne može toliko raširiti, da bi sa njom mogli uhvatiti još više svjetlosti. Sve ovo važi za mladog čovjeka jer se starenjem sposobnost širenja zjenice još dodatno smanjuje, što znači, da je upitna smislenost i optičkog ciljnika 8×56, jer i sa manjim prečnikom ciljnika mogli postići jednak učinak. Naravno, veliki prečnik sočiva ne znači nužno i najveću propusnost svjetlosti, šta više za to su potrebne još i druge tehnologije, kao što su na primjer kvalitetni premazi sočiva i drugo. Obično se sa kvalitetom izrade streljačke optike povećava i propusnost svjetlosti (prije svega zbog upotrebljenih stakala – vrijedi izdvojiti HT (high transmittance) Schott i odgovarajuće premaze). Takođe je potrebno spomenuti, da u zadnje vrijeme popularni i inače veoma praktični ciljnici za varijabilnim uvećanjem nažalost nisu sposobni postići toliku propusnost svjetlosti, koju možemo postići sa uporedivim ciljnicima sa fiksnim uvećanjem. Uzrok je nalazi u jednostavnoj činjenici, konstrukcija ciljnika sa varijabilnim područjem uvećanja zahtjeva u svojoj gradnji, zbog svoje kompleksnosti, i više sočiva, a sa svakim dodatnim sočivom gubimo na propustljivosti svjetlosti. Sa kvalitetom ciljnika i korišćenjem naprednih tehnologija srazmjerno raste i cijena proizvoda.
Sa visokih čeka se mijenjaju i udaljenosti strijeljanja, od veoma kratkih ( u blizini hranilišta, na malim proplancima,…) do prilično udaljenih (na velikim poljima, travnjacima,…), zbog čega su poželjna i široka područja uvećanja, najčešće su to od dvostrukih pa tamo negdje do dvanaestostrukih pa čak i do petnaestostrukih uvećanja. Takvi ciljnici (sa prečnikom objektiva 56 mm) obično spadaju u dimenzijsko veće ciljnike koji su namijenjeni lovcima. Ciljnik prečnika 56 mm i fiksnim uvećanjem 8x trenutno proizvodi još samo kompanija Schmidt & Bender, a popularan je zbog svoje svjetlosti i jednostavne upotrebe. Još treba spomenuti da najsvjetliji ciljnici obično imaju četvorostruki faktor uvećanja.
Primjeri: 3-12×56, 2.4-12×56, 2,3-18×56,…

Streljačka optika za različite načine lova
LOV ŠULJANJEM
Lov šuljanjem je specifičan lov, koji zahtjeva spretnost, hitre reakcije i obično i dobru fizičku pripremljenost. Udaljenosti strijeljanja su obično umjerene, a lov se do sumraka obično već završi. Iz prethodno opisanog možemo pretpostaviti, da su glomazni i veliki ciljnici sa velikim prečnicima objektiva nepraktični i takođe nepotrebni, a preveliko uvećanja nam može više smetati nego koristiti. Obično su najkorisnija područja uvećanja od dvostrukog pa sve do desetostrukog ili dvanaestostrukog, idealan prečnik objektiva je zbog praktičnosti i kompaktnih dimenzija najčešće 42 mm. Trenutno se, najvjerovatnije najbolji izbor za lov šuljanjem, hvali sa oznakom 1.7-13.3×42, svakako ne smijemo zaboraviti ni na svestranu upotrebljivost klasičnog ciljnika 1.5-6×42.
Primjeri: 1.5-6×42, 1.7-10×42, 1.7-13.3×42, 2-12×50,…

Streljačka optika za različite načine lova
LOV POGONA
Kratke udaljenosti strijeljanja, brzi pogoci i potreba za širokim vidnim poljem. Tako nekako kroz objektiv možemo opisati lov pogona. Sa željom da što prije pogodimo u kičmu divljač koju želimo uloviti i zbog širokog vidnog polja u toku mjerenja oba oka držati otvorena, možemo jednostavno definisati idealnu streljačku optiku za takav oblik lova. Za lov pogona u obzir dolaze prije svega sledeće mogućnosti: crvena tačka, refleksni vizir i širokougaoni optički ciljnik. Slabost crvene tačke i refleksnog vizira je prije svega u tome, što nemaju mogućnost uvećavanja, koja je potrebna kod nešto daljih pogodaka. Tu se vidi i glavna prednost i univerzalnost širokougaonog optičkog ciljnika. Kod pogodaka na većim udaljenostima puno nam mogu pomoći različita područja uvećanja, nažalost sa takvim ciljnikom smo nešto sporiji nego sa crvenom tačkom ili refleksnim vizirom. Kod upotrebe širokougaonog optičkog ciljnika (ili drugog ciljnika) očna jabučica mora biti usklađena u oba smijera – kako lijevo/desno, tako i gore/dole i pri tome mora biti na tačno određenoj udaljenosti od okulara, jer samo tako možemo vidjeti cijelu sliku. Kod upotrebe crvene tačke ili refleksnog vizira to nije potrebno, zbog toga je upotreba tih sprava brža i više intinuitivna. Smisleno uvećanje kod lova pogona je 1x ili drugim riječima: bez uvećanja. Razlog se krije u tome, da kod gledanja bez uvećanja imamo oba oka otvorena, tako zauzmemo i veće vidno polje, što je od izuzetnog značaja kod divljači koja se pomjera. Kompanija Swarovski Optik je nedavno predstavila ni manje ni više nego širokougaoni ciljnika sa uvećanjem 0.75 i tako dokazala dvije stvari: prvo, da je to moguće i drugo, da možemo sa uvećanjem, manjim od 1x, zauzeti još šire vidno polje, što je na neki način revolucionarno. U svakom slučaju važi jednostavan odnos – što je manji prečnik objektiva i što je manje podešeno uvećane, tim imamo šire vidno polje. To treba imati na umu uvijek i svuda. Primjereni širokougaoni ciljnici za takav način lova su obično oni, koji imaju područje uvećanja između 1x i 6x, a najčešći prečnik objektiva je 24 mm. Kod svih optičkih ciljnika, namijenjenih lovu pogona, preporučuje se dnevno osvjetljenje (visokog intenziteta i jačine) krsta, jer se boja pozadine toku mjerenja mijenja, a želimo što bolju vidljivost crvene tačke (ili krsta) u svakom trenutku mjerenja.
Primjeri: 1-5×24, 1-6×24, 0.75-6×20,…
LOV U VISOKIM PLANINAMA
Lov u visokim planinama, zbog prostranstva, prirode i fizičke zahtjevnosti uvijek važi za poseban lov. Svojevrstan lov, kakav jeste, zahtjeva i primjerenu opremu. Pogoci na nešto većim udaljenostima su tu nešto sasvim obično, i zato i zahtjeva nešto veća uvećanja na optičkim ciljnicima. Upravo zbog fizičkog napora, je za prijatan lov u visokim planinama takođe značajno to da je oprema lagana. Ciljnici sa velikim objektivima (i posljedično masom) ne dolaze u obzir, jer bi nas takvi ciljnici, prije svega ometali u planinarenju. Pogoci su najčešće u toku dana i skoro nikad u kasnom mraku, gdje bi nam bili potrebni veliki objektivi i velika propustljivost svjetlosti u mraku. Za sve ciljnike sa većim uvećanjem, kakve i koristimo u visokim planinama, značajno je, da imaju podesivo paralakso, iako je problem paralakse kod gađanja na manjim udaljenostima (ispod 100 metara) izraženiji, u odnosu na veće udaljenosti. Pa ipak, radi se o neprijatnoj pojavi, kada u toku mjerenja, pomjeranje očiju izvan osi optičkog ciljnika (u bilo koju smjer) prouzrokuje, da se krst na cilju pomjera. Većina ciljnika, koja nema mogućnost (dodatne kupole) nastavljanja paralakse kod određenih udaljenosti, ima poravnanje kod udaljenosti od 100 metara. Ciljnici, koji imaju dodatnu kupolu za podešavanje paralakse, nam omogućavaju, da tu pojavu izbjegnemo kod različitih udaljenosti, u zavisnosti od trenutne situacije.
Još jedna stvar, koja nam može pomoći, a koja u visokim planinama stvarno služi svojoj svrsi, su balističke kupole (na ciljnicima koji ih imaju). Sa njima možemo, u zavisnosti od pada metka, na različitim udaljenostima, uporedo korigovati pomjeranje krsta, još prije nego što ispalimo metak i odredimo udaljenost koju ćemo gađati. Kao primjer navodimo Swarovski BT balističke kupole, kod kojih prethodno podesimo određene udaljenosti i sa pomjeranjem kupole na unaprijed podešenu tačku prije ispaljivanja samo izaberemo udaljenost, na koju gađamo. Opet druge kupole omogućavaju, da imamo na ciljniku oznake za tačno određene (unaprijed predviđene) udaljenosti i sa klikom uvijek jednostavno podesimo, na koju udaljenost ćemo gađati, jer se vać na kupoli vidi, gdje moramo kupolu prije gađanja namjestiti, da bi smo postigli pogodak na određenoj udaljenosti (primjer: ASV balističke kupole njemačkog proizvođača Zeiss). Ugrađen laserski daljinometar u optičkom ciljniku je praktičan, kada očekujemo gađanje na većoj udaljenosti, a sa sobom ne želimo nositi previše dodatne opreme.

Streljačka optika za različite načine lova
Za lov u visokim planinama ima smisla, da je najveće uvećanje bar desetostruko, a prečnik objektiva negdje između 42 i 48 mm, 50 mm predstavlja nekako već maksimum, jer bi sa većim prečnikom objektiva samo drastično povećali dimenzije i masu opreme a bez prave dodatne koristi za lov u planinama.
Optički ciljnici, namijenjeni lovu u visokim planinama, trebaju imati tanak krst, koji neće bez potrebe pokrivati preveliki dio cilja, najbolje u drugoj žarišnoj ravni (što znači , da sa promjenom uvećanja debljina krsta ostaje konstantna).
Primjeri: 2.5-15×44, 3.5-18×44, 2-16×50,…
SVESTANI OPTIČKI CILJNICI
Uvijek, kada iskoristimo riječ »svestrano«,, treba biti svjestan, da će rezultat biti samo optimalan izbor kompromisa. Ako bi se morao odlučiti za jedan optički ciljnik, koji će mi služiti za najrazličitije načine lova, ukratko izabrao bih opšti ciljnik tipa 2-12×50 ili nešto slično. Umjerene dimenzije i ne prevelika masa, dovoljno veliki prečnik objektiva za lov u mraku i dovoljno široko područje uvećanja, koje je zadovoljavajuće i kako za gađanje na blizu, tako i za daleko. Preporučujem takođe i osvjetljenje za krst, koje se često pokaže kao veoma koristan dodatak, a kod izbor tipa montaže najvjerovatnije bih se odlučio za montiranje optičkog ciljnika na šinu. Za ostvarenje specifičnih želja u pogledu različitih načina lova biće potrebno nadograditi svoju lovačku opremu još nekim komadom streljačke optike.
OPŠTE PREPORUKE
Prije kupovine optičkog ciljnika, prilikom izbora se trebamo voditi sledećim značajnim činiocima: kvalitet izrade, kvalitet sočiva, moguće usluge nakon kupovine, ugled proizvođača, ergonomija proizvoda itd. Garancijski rok, koji nam daje proizvođač za moguće popravke u primijećene greške na proizvodu, sigurno nije zanemarljiv činilac prije kupovine. Najznačajnije tehničke karakteristike, koje su važne i koje treba imati na umu, a u zavisnosti od naših potreba u lovu, su: područje uvećanja, prečnik sočiva, najmanja i najveća udaljenost oka, minimalno i maksimalno vidno polje, mračni faktor, propustljivost svjetlosti, osvjetljenje krsta, podesiva paralaksa, otpornost na rosenje i vodu, težina,…
Pored opštih, prethodno nabrojanih činilaca, treba imati na umu i neke korisne dodatke, koje nam nudi tržište a koji nam u lovu mogu olakšati život. Izdvojio bih osvjetljenje krsta (obično sa crvenom tačkom), koje je danas skoro neophodno, jer su krstovi uglavnom izuzetno tanki, i to sa razlogom! Što je tanji krst, manje nam zaklanja sliku. Naravno, to takođe znači, da ćemo u mraku zbog tamne pozadine, taj krst veoma teško vidjeti.
Još posebno mi se čini važan i izbor montažnih elemenata, sa kojima će ciljnik postati jedno sa puškom. Mislim, da su za lov praktične uklonive i ponovljive montaže, jer možemo ciljnik, u gustom, zaraslom terenu, jednostavno odstraniti i staviti u ranac (slično i u planinama, gdje je povremeno potrebno i nešto penjanja). Ja ciljnik takođe odstranim, kada se uhvatim temeljnog čišćenja puške,inače bi mi samo bio na putu prilikom zadatka.
Znam da je izbor primjerenog optičkog ciljnika zahtijevan zadatak, ipak taj zadatak ćemo si značajno olakšati, kada si jasno zadamo svrhu, u koju ćemo taj ciljnik koristiti, i pri tome si još odredimo željeni cjenovni okvir. Spomenuću još jedan smislen savjet, koju sam već nekoliko puta poslušao: odnos cijene puške i optičkog ciljnika treba biti otprilike 1:1. Taj savjet se najčešće pokaže kao prilično racionalan izbor. Na osnovu tih činilaca vjerovatno ćemo se uskoro približiti optimalnom izboru.
Pa dobar pogled!
Српски
У прошлости, када је начин живота био једноставнији, таква је била и ловачка опрема, која је у тадашњем времену била доступна. На пушкама ловаца су се по механичким мјерама почели појављивати први циљници и не тако давно смо на пушкама домаћих ловаца могли срести циљнике са ознакама као што су 4кс32 или 6кс42. Укратко те ознаке описују четвороструко односно шестоструко увећање и пречник објектива 32 односно 42 мм. Шта заправо значи увећање? Најлакше ћемо си замислити овако: када гледамо предмет, удаљен 100 метара, кроз циљник са 10кс увећањем, кроз циљник видимо тај предмет као да је 10 метара удаљен од нас. Данас, када је свијет мало компликованији, а избор ловачке опреме је изузетан, сретаћемо на оптичким циљницима разноразне ознаке, само претходно споменуте (4кс32, 6кс42 итд.) практично више нећемо. Ми ловци смо наиме постали избирљиви, желимо имати технички савршену и квалитетну опрему, због чега више нисмо задовољни са фиксним увећањима, једним оптичким циљником за све могуће ситуације и слично.

Streljačka optika za različite načine lova
Тешко можемо рећи, да постоји универзални циљник, који ће задовољити све наше захтјеве и очекивања. Управо зато данас имамо толики избор различитих производа, а сваки од њих има мање или више тачно одређењу сврху. У овом чланку желимо представити стрељачку оптику, примјерену за следеће начине лова: лов чекањем, лов шуљањем, лов погона и лов у високим планинама. Вјерујем, да већина ловаца за сваки од набројаних начина лова још увијек не користи свој, намјенски оптички циљник за сваку појединачну врсту лова, због чега ћемо покушати извући и један универзални оптички циљник, који би могли користити за све споменуте начине лова, иако свестраност нужно значи и одређене компромисе, који одступају од идеала и наших жеља.
ЛОВ ЧЕКАЊЕМ
Приличан дио лова чекањем се одвија ујутру, у вријеме свитања и вечерњег сумрака. Тада прије свега желимо да, ухватимо што више свјетлости и јасно видимо дивљач коју посматрамо. Таква ситуација обично захтијева што већи пречник објектива, са којим ћемо ухватити што је више могуће свјетлости, што у пракси најчешће значи номиналну мјеру 56мм. Већи пречници не би имали прави ефекат, јер је важан чинилац и излазна пупила. Пречник излазне пупиле добијемо тако, да пречник објектива подијелимо са увећањем (код циљника номиналних димензија 8кс56 то значи 56 мм : 8=7 мм). Пречник зјенице људског ока се мијења у зависности од јачине околне свјетлости (у мраку се рашири, у свијетлом се смањи), али је чињеница, да се човјечија зјеница обично не може раширити на више од 7 мм. То истовремено значи, и да би већи циљник био само непрактичнији за преношење, са њим не би били способни ухватити више свјетлости у мраку, јер се наша зјеница не може толико раширити, да би са њом могли ухватити још више свјетлости. Све ово важи за младог човјека јер се старењем способност ширења зјенице још додатно смањује, што значи, да је упитна смисленост и оптичког циљника 8кс56, јер и са мањим пречником циљника могли постићи једнак учинак. Наравно, велики пречник сочива не значи нужно и највећу пропусност свјетлости, шта више за то су потребне још и друге технологије, као што су на примјер квалитетни премази сочива и друго. Обично се са квалитетом израде стрељачке оптике повећава и пропусност свјетлости (прије свега због употребљених стакала – вриједи издвојити ХТ (хигх трансмиттанце) Счотт и одговарајуће премазе). Такође је потребно споменути, да у задње вријеме популарни и иначе веома практични циљници за варијабилним увећањем нажалост нису способни постићи толику пропусност свјетлости, коју можемо постићи са упоредивим циљницима са фиксним увећањем. Узрок је налази у једноставној чињеници, конструкција циљника са варијабилним подручјем увећања захтјева у својој градњи, због своје комплексности, и више сочива, а са сваким додатним сочивом губимо на пропустљивости свјетлости. Са квалитетом циљника и коришћењем напредних технологија сразмјерно расте и цијена производа.
Са високих чека се мијењају и удаљености стријељања, од веома кратких ( у близини хранилишта, на малим пропланцима,…) до прилично удаљених (на великим пољима, травњацима,…), због чега су пожељна и широка подручја увећања, најчешће су то од двоструких па тамо негђе до дванаестоструких па чак и до петнаестоструких увећања. Такви циљници (са пречником објектива 56 мм) обично спадају у димензијско веће циљнике који су намијењени ловцима. Циљник пречника 56 мм и фиксним увећањем 8кс тренутно производи још само компанија Счмидт & Бендер, а популаран је због своје свјетлости и једноставне употребе. Још треба споменути да најсвјетлији циљници обично имају четвороструки фактор увећања.
Примјери: 3-12кс56, 2.4-12кс56, 2,3-18кс56,…

Streljačka optika za različite načine lova
ЛОВ ШУЉАЊЕМ
Лов шуљањем је специфичан лов, који захтјева спретност, хитре реакције и обично и добру физичку припремљеност. Удаљености стријељања су обично умјерене, а лов се до сумрака обично већ заврши. Из претходно описаног можемо претпоставити, да су гломазни и велики циљници са великим пречницима објектива непрактични и такође непотребни, а превелико увећања нам може више сметати него користити. Обично су најкориснија подручја увећања од двоструког па све до десетоструког или дванаестоструког, идеалан пречник објектива је због практичности и компактних димензија најчешће 42 мм. Тренутно се, највјероватније најбољи избор за лов шуљањем, хвали са ознаком 1.7-13.3кс42, свакако не смијемо заборавити ни на свестрану употребљивост класичног циљника 1.5-6кс42.
Примјери: 1.5-6кс42, 1.7-10кс42, 1.7-13.3кс42, 2-12кс50,…

Streljačka optika za različite načine lova
ЛОВ ПОГОНА
Кратке удаљености стријељања, брзи погоци и потреба за широким видним пољем. Тако некако кроз објектив можемо описати лов погона. Са жељом да што прије погодимо у кичму дивљач коју желимо уловити и због широког видног поља у току мјерења оба ока држати отворена, можемо једноставно дефинисати идеалну стрељачку оптику за такав облик лова. За лов погона у обзир долазе прије свега следеће могућности: црвена тачка, рефлексни визир и широкоугаони оптички циљник. Слабост црвене тачке и рефлексног визира је прије свега у томе, што немају могућност увећавања, која је потребна код нешто даљих погодака. Ту се види и главна предност и универзалност широкоугаоног оптичког циљника. Код погодака на већим удаљеностима пуно нам могу помоћи различита подручја увећања, нажалост са таквим циљником смо нешто спорији него са црвеном тачком или рефлексним визиром. Код употребе широкоугаоног оптичког циљника (или другог циљника) очна јабучица мора бити усклађена у оба смијера – како лијево/десно, тако и горе/доле и при томе мора бити на тачно одређеној удаљености од окулара, јер само тако можемо виђети цијелу слику. Код употребе црвене тачке или рефлексног визира то није потребно, због тога је употреба тих справа бржа и више интинуитивна. Смислено увећање код лова погона је 1кс или другим ријечима: без увећања. Разлог се крије у томе, да код гледања без увећања имамо оба ока отворена, тако заузмемо и веће видно поље, што је од изузетног значаја код дивљачи која се помјера. Компанија Сwаровски Оптик је недавно представила ни мање ни више него широкоугаони циљника са увећањем 0.75 и тако доказала двије ствари: прво, да је то могуће и друго, да можемо са увећањем, мањим од 1кс, заузети још шире видно поље, што је на неки начин револуционарно. У сваком случају важи једноставан однос – што је мањи пречник објектива и што је мање подешено увећане, тим имамо шире видно поље. То треба имати на уму увијек и свуда. Примјерени широкоугаони циљници за такав начин лова су обично они, који имају подручје увећања између 1кс и 6кс, а најчешћи пречник објектива је 24 мм. Код свих оптичких циљника, намијењених лову погона, препоручује се дневно освјетљење (високог интензитета и јачине) крста, јер се боја позадине току мјерења мијења, а желимо што бољу видљивост црвене тачке (или крста) у сваком тренутку мјерења.Примјери: 1-5кс24, 1-6кс24, 0.75-6кс20,…
ЛОВ У ВИСОКИМ ПЛАНИНАМА
Лов у високим планинама, због пространства, природе и физичке захтјевности увијек важи за посебан лов. Својеврстан лов, какав јесте, захтјева и примјерену опрему. Погоци на нешто већим удаљеностима су ту нешто сасвим обично, и зато и захтјева нешто већа увећања на оптичким циљницима. Управо због физичког напора, је за пријатан лов у високим планинама такође значајно то да је опрема лагана. Циљници са великим објективима (и посљедично масом) не долазе у обзир, јер би нас такви циљници, прије свега ометали у планинарењу. Погоци су најчешће у току дана и скоро никад у касном мраку, гђе би нам били потребни велики објективи и велика пропустљивост свјетлости у мраку. За све циљнике са већим увећањем, какве и користимо у високим планинама, значајно је, да имају подесиво паралаксо, иако је проблем паралаксе код гађања на мањим удаљеностима (испод 100 метара) израженији, у односу на веће удаљености. Па ипак, ради се о непријатној појави, када у току мјерења, помјерање очију изван оси оптичког циљника (у било коју смјер) проузрокује, да се крст на циљу помјера. Већина циљника, која нема могућност (додатне куполе) настављања паралаксе код одређених удаљености, има поравнање код удаљености од 100 метара. Циљници, који имају додатну куполу за подешавање паралаксе, нам омогућавају, да ту појаву избјегнемо код различитих удаљености, у зависности од тренутне ситуације.
Још једна ствар, која нам може помоћи, а која у високим планинама стварно служи својој сврси, су балистичке куполе (на циљницима који их имају). Са њима можемо, у зависности од пада метка, на различитим удаљеностима, упоредо кориговати помјерање крста, још прије него што испалимо метак и одредимо удаљеност коју ћемо гађати. Као примјер наводимо Сwаровски БТ балистичке куполе, код којих претходно подесимо одређене удаљености и са помјерањем куполе на унапријед подешену тачку прије испаљивања само изаберемо удаљеност, на коју гађамо. Опет друге куполе омогућавају, да имамо на циљнику ознаке за тачно одређене (унапријед предвиђене) удаљености и са кликом увијек једноставно подесимо, на коју удаљеност ћемо гађати, јер се ваћ на куполи види, гђе морамо куполу прије гађања намјестити, да би смо постигли погодак на одређеној удаљености (примјер: АСВ балистичке куполе њемачког произвођача Зеисс). Уграђен ласерски даљинометар у оптичком циљнику је практичан, када очекујемо гађање на већој удаљености, а са собом не желимо носити превише додатне опреме.

Streljačka optika za različite načine lova
За лов у високим планинама има смисла, да је највеће увећање бар десетоструко, а пречник објектива негђе између 42 и 48 мм, 50 мм представља некако већ максимум, јер би са већим пречником објектива само драстично повећали димензије и масу опреме а без праве додатне користи за лов у планинама.
Оптички циљници, намијењени лову у високим планинама, требају имати танак крст, који неће без потребе покривати превелики дио циља, најбоље у другој жаришној равни (што значи , да са промјеном увећања дебљина крста остаје константна).
Примјери: 2.5-15кс44, 3.5-18кс44, 2-16кс50,…
СВЕСТАНИ ОПТИЧКИ ЦИЉНИЦИ
Увијек, када искористимо ријеч »свестрано«,, треба бити свјестан, да ће резултат бити само оптималан избор компромиса. Ако би се морао одлучити за један оптички циљник, који ће ми служити за најразличитије начине лова, укратко изабрао бих општи циљник типа 2-12кс50 или нешто слично. Умјерене димензије и не превелика маса, довољно велики пречник објектива за лов у мраку и довољно широко подручје увећања, које је задовољавајуће и како за гађање на близу, тако и за далеко. Препоручујем такође и освјетљење за крст, које се често покаже као веома користан додатак, а код избор типа монтаже највјероватније бих се одлучио за монтирање оптичког циљника на шину. За остварење специфичних жеља у погледу различитих начина лова биће потребно надоградити своју ловачку опрему још неким комадом стрељачке оптике.
ОПШТЕ ПРЕПОРУКЕ
Прије куповине оптичког циљника, приликом избора се требамо водити следећим значајним чиниоцима: квалитет израде, квалитет сочива, могуће услуге након куповине, углед произвођача, ергономија производа итд. Гаранцијски рок, који нам даје произвођач за могуће поправке у примијећене грешке на производу, сигурно није занемарљив чинилац прије куповине. Најзначајније техничке карактеристике, које су важне и које треба имати на уму, а у зависности од наших потреба у лову, су: подручје увећања, пречник сочива, најмања и највећа удаљеност ока, минимално и максимално видно поље, мрачни фактор, пропустљивост свјетлости, освјетљење крста, подесива паралакса, отпорност на росење и воду, тежина,…
Поред општих, претходно набројаних чинилаца, треба имати на уму и неке корисне додатке, које нам нуди тржиште а који нам у лову могу олакшати живот. Издвојио бих освјетљење крста (обично са црвеном тачком), које је данас скоро неопходно, јер су крстови углавном изузетно танки, и то са разлогом! Што је тањи крст, мање нам заклања слику. Наравно, то такође значи, да ћемо у мраку због тамне позадине, тај крст веома тешко виђети.
Још посебно ми се чини важан и избор монтажних елемената, са којима ће циљник постати једно са пушком. Мислим, да су за лов практичне уклониве и поновљиве монтаже, јер можемо циљник, у густом, зараслом терену, једноставно одстранити и ставити у ранац (слично и у планинама, гђе је повремено потребно и нешто пењања). Ја циљник такође одстраним, када се ухватим темељног чишћења пушке,иначе би ми само био на путу приликом задатка.
Знам да је избор примјереног оптичког циљника захтијеван задатак, ипак тај задатак ћемо си значајно олакшати, када си јасно задамо сврху, у коју ћемо тај циљник користити, и при томе си још одредимо жељени ћеновни оквир. Споменућу још један смислен савјет, коју сам већ неколико пута послушао: однос цијене пушке и оптичког циљника треба бити отприлике 1:1. Тај савјет се најчешће покаже као прилично рационалан избор. На основу тих чинилаца вјероватно ћемо се ускоро приближити оптималном избору.
Па добар поглед!
Slovenščina
V preteklosti je bil način življenja enostavnejši, kar je sovpadalo z lovsko opremo, ki je bila takrat na voljo. Po desetletjih zgolj mehanskih merkov so se na lovskih puškah postopoma začeli pojavljati prvi strelni daljnogledi. Ni bilo tako dolgo nazaj, da smo nameščene na orožju lokalnih lovcev lahko videli strelne daljnoglede z oznakami, kot so 4×32 ali 6×42. Na kratko, te številke opisujejo štirikratno in šestkratno povečavo in premer leče med 32 in 42 milimetri. Toda kaj dejansko pomeni povečava? Najlažji način vizualizacije tega pojma: ko gledamo predmet, ki je 100 metrov oddaljen od strelnega daljnogleda z 10-kratno povečavo, se zdi, da je predmet oddaljen od nas le 10 metrov.
Danes, ko je svet malo bolj zapleten in je izbira lovske opreme izjemna, lahko ugotovimo, da je na voljo široka paleta različnih konfiguracij strelnih daljnogledov, vse razen prej omenjenih 4×32 in 6×42, saj teh praktično ni več v uporabi. Sodobni lovci smo postali izbirčni. Zahtevamo tehnično dovršeno in visokokakovostno opremo, kar pomeni, da nismo več zadovoljni s fiksnimi povečavami in enim strelnim daljnogledom, ki bi ga uporabljali za vse možne situacije.

Streljačka optika za različite načine lova
Težko je reči, da obstaja univerzalni daljnogled, ki bo zadovoljil vse naše potrebe in pričakovanja. Zato je danes na voljo toliko različnih izdelkov, od katerih vsak služi bolj ali manj specifični uporabi. Namen tega članka je predstaviti strelno optiko, ki je primerna za naslednje načine lova: lov z visoke preže, lov na zalaz, lov na pogon in lov v visokogorju. Verjamem, da tudi danes večina lovcev ne uporablja ločenega, namenskega strelnega daljnogleda za vsako izmed teh metod lova. Zato je naš cilj identificirati najboljši približek univerzalnemu strelnemu daljnogledu, ki bo dobro deloval pri vseh omenjenih metodah lova, pri tem pa se je treba zavedati, da je ob prizadevanju za vsestranskost treba sklepati kompromise, ki odstopajo od naših idealov in osebnih želja.
LOV Z VISOKE PREŽE
Precejšen del lova z visoke preže poteka v jutranjem svitu in v večernem mraku. V teh delih dneva želimo uporabiti čim več svetlobe, da bi jasno videli divjad. Zaradi te zahteve so premeri leč objektiva večji od povprečja. S temi lahko zajamemo največjo količino svetlobe, ki jo je mogoče doseči. V praksi to sovpada s 56-milimetrskim premerom objektiva. Večji premeri leč ne bi bili učinkovitejši, saj je pomemben dejavnik tudi izhodna zenica človeškega očesa.
Premer izhodne zenice se lahko izračuna z deljenjem premera leče z povečavo (za daljnoglede z nominalnimi dimenzijami 8×56 to pomeni 56mm: 8 = 7mm). Premer zenice človeškega očesa se spreminja v skladu z intenzivnostjo svetlobe v okolju (razširi se v temi in zoža na svetlobi). Toda premer človeške zenice po večini ne more preseči 7 milimetrov. Daljnogledi s še večjimi premeri leč bi tako bili le oteževali našo mobilnost., Z njimi namreč ni moč ujeti več svetlobe v mraku – oziroma tega svetlobnega presega zenice človeškega ne bi mogel izkoristiti. Navedeno velja za zenice mladega in čilega človeka. Ker se zmožnost prilagajanja svetlobi s staranjem občutno zmanjša. je vprašljiva že smotrnost uporabe 8×56 daljnogledov, saj lahko lovci enak učinek dosežejo z manjšim premerom leče.
Seveda večji premeri leč sami po sebi še ne omogočajo največje možne prepustnosti svetlobe, marveč so potrebne dodatne tehnologije kot so visokokakovostni premazi leč. Kar se tiče strelne optike, se prepustnost izboljša s kakovostjo izdelave (v veliki meri zaradi uporabljenih stekel – omeniti velja HT Schott in ustrezne premaze leč). Prav tako je treba poudariti, da v zadnjem času priljubljeni in nasploh zelo praktični daljnogledi s variabilnimi povečavami žal ne morejo dosegati sorazmerno visoke prepustnosti svetlobe kot pri fiksnih povečavah. Razlog se skriva v preprostem dejstvu, da je konstrukcija daljnogledov z variabilno povečavo veliko bolj kompleksna in zahteva več leč, z vsako dodatno lečo pa seveda izgubimo na prepustnosti svetlobe. S kakovostjo daljnogleda in uporabo naprednih tehnologij pa se tudi se cena izdelka sorazmerno poveča.
Pri strelih z visokih prež pa se tudi strelne razdalje spreminjajo, od zelo kratkih (na manjših jasah, v bližini krmišč itd.) do precej daljših (vzdolž polj in travnikov itd.) Zato so zaželeni veliki razponi povečav, najpogosteje od 2x in do 12x ali celo 15x. Takšni strelni daljnogledi (s 56-milimetrskimi lečami objektiva) so med najbolj dimenzijsko obsežnimi daljnogledi za lovsko rabo. Na trentem trgu je edini izdelovalec 56-milimetrskega strelnega daljnogleda s fiksno močjo povečave 8x nemški Schmidt & Bender. Ta model je priljubljen zaradi so zaradi visoke prepustnosti svetlobe in enostavne uporabe. Omenimo še, da imajo daljnogledi z največjo prepustnostjo svetlobe povečini 4x moč povečave.
Primeri: 3-12×56, 2.4-12×56, 2.3-18×56,…

Streljačka optika za različite načine lova
LOV NA ZALAZ
Lov na zalaz je zelo specifična metoda lova, ki zahteva okretnost, hitre odzive in ponavadi tudi dobro telesno pripravljenost. Strelne razdalje so običajno zmerne in lov se skoraj vedno zaključi preden nastopi mrak. Iz zgoraj navedenega lahko spoznamo da daljnogledi z velikimi premeri leči, s katerimi je težko rokovati, za lov na zalaz niso primerni niti potrebni. Večje povečave so nam tu bolj v napoto kot korist.
Najbolj priročne so dva- do deset- ali celo 12-kratne povečave. Idealen premer leče je 42 milimetrov, zahvaljujoč praktičnosti in kompaktnim dimenzijam teh modelov. Trenutno najboljša izbira za lov na zalaz je konfiguracija 1.7-13.3×42, vendar pa ne smemo pozabiti na vsestranskost klasičnih 1.5-6×42.
Primeri: 1,5-6×42, 1,7-10×42, 1,7-13,3×42, 2-12×50, …

Streljačka optika za različite načine lova
LOV NA POGON
Kratke strelne razdalje, hitri streli in potreba po širokem vidnem polju. Tako bi najbolje opisali lov na pogon skozi objektiv.
Naša želja je čim hitreje ujeti divjad v križ, pri tem pa tudi med ocenjevanjem divjadi obdržati obe očesi odprti zaradi širšega vidnega polja. S tem lahko zlahka definiramo, kakšna je idealna optika za to vrsto lova.
Za lov na pogone so najprimernejše naslednje optične naprave: rdeče pike, refleksni vizirji in širokokotni strelni daljnogledi. Pomanjkljivost rdečih pik in refleksnih vizirjev je, da ne nudijo povečave, ki je pri strelih na daljše razdalje takorekoč nuja. V takšnih primerih se kaže glavna prednost in vsestranskost širokokotnih strelnih daljnogledov. Strelni daljnogledi ponujajo različna območja povečav, ki so nam v veliko pomoč pri strelih na daljše razdalje. Žal pa nas v primerjavi z rdečimi pikami in refleksnimi vizirji strelni daljnogledi na lovu upočasnijo. Pri uporabi širokokotnega strelnega daljnogleda (ali drugega daljnogleda) mora biti zrklo našega očesa poravnano v obeh smereh, torej tako levo-desno kot tudi gor-dol. Ob tem pa mora biti oko pozicirano na določeni razdalji od okularja, saj bomo le tako ujeli celotno sliko. Nobena od teh zavestnih poravnav očesa pa ni potrebna, če uporabljate rdečo piko ali refleksni vizir, zaradi česar je uporaba teh pripomočkov hitrejša in bolj intuitivna.
Najbolj smotrna izbira povečave za pogon je 1x ali z drugimi besedami: brez povečave. Če povečave ne uporabljamo, lahko obe očesi ostaneta odprti, s tem pa lahko zajamemo širše vidno polje. To je zelo pomembno pri hitro premikajoči se divjadi. Swarovski Optik je pred kratkim predstavil širokokotni strelni daljnogled s povečavo 0,75x, kar dokazuje dve stvari: ena – to je možno narediti in dve – z uporabo povečave, ki je manjša od 1x, lahko zajamemo še širše vidno polje kot nam sicer dovoljujeje dejanska situacija, kar je na nek način revolucionarno. V vsakem primeru pa velja preprosta korelacija: čim manjši je premer objektiva in nastavljena povečava, tem širše je vidno polje. To pravilo nam pri nakupu optike zmeraj ostane v mislih. Najbolj primerni širokokotni strelni daljnogledi za to metodo lova so tisti z območji povečave med 1x in 6x, kar pa se tiče premera leče, so 24-milimetrski modeli najboljša izbira.
Pri vseh strelnih daljnogledih, ki so namenjeni lovu na pogone, je priporočljiva dnevna osvetlitev namerilnega križa (z visoko jakostjo), saj se barva ozadja med merjenjem spreminja, želimo pa čim boljšo vidnost rdeče točke (ali križa) v vsakem trenutku merjenja.
Primeri: 1-5×24, 1-6×24, 0.75-6×20, …
LOV V VISOKOGORJU
Zaradi prostranosti, raznolike in neokrnjene narave ter fizičnih izzivov je lov v visokogorju vedno zasedal posebno mesto med vsemi drugimi metodami lova. Poseben značaj tega lova zahteva temu primerno opremo. Streli na daljše razdalje so tu nekaj povsem običajnega in kličejo po uporabi daljnogleda z visokimi povečavami. Za prijeten lov v visokogorju je pomembno, da je naša oprema karseda lahka. Daljnogledi z velikimi lečami objektiva (in posledično težo) ne pridejo v poštev, saj bi nas takšne naprave predvsem ovirale pri gibanju. V večini primerov so streli sproženi sredi dneva in skoraj nikoli v poznem mraku, za kar bi bila potrebna strelna optika z večjimi premeri leč in prepustnostjo svetlobe v mraku.
Za vse strelne daljnoglede, ki so namenjeni uporabi v visokogorju, je značilna nastavljivost paralakse, čeprav je napaka paralakse bolj očitna pri strelih na kratkih razdaljah (pod 100 metrov) v primerjavi z daljšimi. Kljub temu gre pri napaki paralakse za neprijeten pojav, ko med merjenjem premiki očesa izven osi strelnega daljnogleda (v katerikoli smeri) povzročijo, da se križ na cilju premika. Večina strelnih daljnogledov, ki nimajo možnosti (t.j. dodatne kupole) nastavitev paralakse na določenih razdaljah, imajo paralakso izničeno pri razdalji 100 metrov. Strelni daljnogledi, ki imajo dodatno kupolo za nastavitev paralakse, nam omogočajo, da ta pojav odpravimo na različnih razdaljah, odvisno od situacije.
Še ena poslastica, ki je zelo uporabna v gorah, so balistične kupole (najdemo jih na dovolj prefinjenih strelnih daljnogledih). Z uporabo teh, v odvisnosti od padca krogle na različnih razdaljah, lahko sproti prilagajamo gibanje križa pred posameznim strelom in določimo razdaljo, na katero bomo streljali. Kot primer navedimo balistične kupole Swarovski BT, kjer je možna predhodna nastavitev določene razdalje. S premikom kupole na vnaprej nastavljeno točko je edina stvar, ki nam preostane pred sprožitvijo strela, izbira pravilne razdalje. Spet druge balistične kupole so opremljene z oznakami natančno določenih (prednastavljenih) razdalj. S kliki vedno preprosto določimo razdaljo, na kateri bomo sprožili strel. Iz branja oznak na kupoli je jasno razvidno, za koliko jo moramo pred strelom prestaviti, da bi dosežemo cilj na zahtevani razdalji (primer take kupole je ASV nemškega proizvajalca Zeiss). Strelni daljnogledi z vgrajenim laserskim daljinomerom so prav tako dobra izbira, kadar pričakujemo strele na dolge razdalje, a s seboj ne želimo prenašati veliko opreme.

Streljačka optika za različite načine lova
Za lov v visokogorju je smiselno, da je največja povečava vsaj 10-kratna, premer leče objektiva pa se giblje nekje med 42 in 48 milimetri. 50 milimetrov je nekako maksimalni prag premera leče. Vsi večji daljnogledi bi samo povečali dimenzije in težo naše opreme, ne bi pa doprinesli dodane vrednosti za lov v gorah.
Strelni daljnogledi za lov v gorah potrebujejo zelo tanek križ, ki ne bo zakril prevelik del cilja in po možnosti v drugi goriščni ravnini (kar pomeni, da s spreminjanjem povečave, debelina križa ostane nespremenjena).
Primeri: 2,5-15×44, 3,5-18×44, 2-16×50, …
VSESTRANSKI STRELNI DALJNOGLEDI
Kadar uporabimo besedo vsestranski, se moramo zavedati, da je rezultat najbolj optimalna kombinacija kompromisov. Če bi se moral odločiti za en sam strelni daljnogled, ki bi mi služil pri najrazličnejših metodah lova, bi izbral splošen strelni daljnogled tipa 2-12×50 ali podoben model.
Idealen strelni daljnogled ima naslednje značilnosti: zmerne fizične dimenzije, ne preveliko maso, dovolj velik premer objektiva za lov pri šibki svetlobi okolja in dovolj široko območje povečave, ki ustreza tako zahtevam streljanja od blizu kot od daleč. Priporočam tudi osvetlitev namerilnega križa, ki nam bo pogosto prišla še kako prav. Kar zadeva izbiro primerne rešitve za montažo, bi se verjetno odločil namestiti strelni daljnogled s pomočjo letve. Da bi zadostili specifičnim zahtevam različnih načinov lova, je potrebno lovsko opremo nadgraditi z dodatno optiko ali dvema.
SPLOŠNA PRIPOROČILA
Pred nakupom strelnega daljnogleda se mora naša izbira voditi z naslednjimi ključnimi dejavniki: kakovost izdelave, kakovost leč, morebitne poprodajne storitve, ugled proizvajalca, ergonomija izdelka itd. Garancijski rok proizvajalca, ki nas bo zaščitil v primeru napak izdelka in za to potrebnih popravil, je zagotovo pomemben dejavnik, ki ga je treba upoštevati pred nakupom.
Najpomembnejše tehnične lastnosti, ki jih je treba upoštevati v skladu z našimi lovskimi potrebami: povečava, premer leče, najmanjša in največja razdalja do očesne zenice, minimalno in maksimalno vidno polje, mračni faktor, prepustnost svetlobe, osvetlitev križa, nastavljiva paralaksa, teža, vodoodpornost in odpornost na rosenje, teža itd.
Poleg zgoraj naštetih lastnosti, imejte v mislih koristne poslastice, ki jih ponuja trg in ki nam lahko znatno olajšajo življenje na lovu. Izpostavil bi osvetlitev križa (običajno z rdečo piko), ki je danes skoraj nujna, saj so namerilni križi nadvse tanki in z dobrim razlogom. Tanjši je križ, manj slike nam zakriva. Seveda pa je tak križ ob nizki svetlobi in temnem ozadju težko videti.
Še posebej pomembna je izbira montažnih elementov, ki omogočajo, da strelni daljnogled postane eno s puško. Za lovsko uporabo so primerne predvsem snemljive in ponovljive montaže. Pri premikanju po gostem in zaraščenem terenu lahko strelni daljnogled z lahkoto odstranite in pospravite v nahrbtnik (enako velja za lov v visokogorju, kjer je včasih potrebno nekaj plezanja). Sam strelni daljnogled prav tako odstranim, kadar se lotim temeljitega čiščenja puške, saj bi mi bil pri tem le v napoto.
Vem, da je izbira ustreznega strelnega daljnogleda zahteven izziv. Toda ta naloga bo veliko lažja, če si bomo jasno določili namen, za katerega bomo strelni daljnogled uporabljali in si obenem zadali proračun, s katerim bomo pri nakupu strelne optike razpolagali. Tukaj se mi zdi vredno še omeniti smiselno priporočilo, ki sem ga že večkrat zasledil. To priporočilo se glasi: Razmerje cen med puško in strelnim daljnogledom naj bo približno 1 : 1. To se bo največkrat izkazalo za pravilno odločitev. Na podlagi določitve teh dejavnikov se bomo najbrž kaj kmalu približali optimalnemu izboru.
No, pa dober pogled!
македонски
Во минатото, кога животниот стил беше поедноставен, тоа се гледаше и во ловџиската опрема што беше достапна во тоа време. На ловечките пушки, после механските нишани почнаа постепено да се појавуваат и оптички нишани, а од не така одамна, би можеле да забележиме оптишки нишани со ознаки како 4×32 или 6×42 на пушките на домашните ловци. На кратко, овие ознаки опишуваат четири или шесткратно зголемување и дијаметар на објективот 32 или 42 мм. Што всушност значи зголемувањето? Најлесниот начин да си го замислиме ова би бил вака: Кога гледате објект на 100 метри, преку оптика со 10x зголемување, изгледа како да го гледаме овој објект на растојание од 10 метри од нас. Денес бидејќи е светот малку покомплициран и изборот на опрема за лов е многу голем, ќе се сретнете со разни ознаки на оптички нишани. Но како претходно споменатите 4×32, 6×42 и сл. практично веќе нема да видите. Ловците станаа пребирливи, сакаме технички усовршена и квалитетна опрема, поради што повеќе не сме задоволни со фиксирано зголемување, и со една пушка пушка за секоја можна ситуација.

Streljačka optika za različite načine lova
Тешко е да се каже дека постои универзален оптички нишан, кој ќе ги задоволи сите наши барања и очекувања. Токму затоа денес се достапни многу различни производи, од кои секој служи во главно само една цел. Во статијата сакаме да презентираме оптика за стрелање, погодна за следните ловечки методи: лов од ловечка куќарка, лов при демнење на дивечот, лов во погон и лов во високи предели на планините. Верувам дека повеќето од ловците не користат различен нишан за секој од овие методи на лов. Затоа ќе се обидеме да го извлечеме најдоброто приближување на универзален оптички нишан што може да се користи во сите споменати методи на лов. И покрај тоа што разноврсноста, исто така, значи ќе има одредени компромиси кои отстапуваат од идеалите и нашите желби.
ЛОВ ОД ЛОВЕЧКА КУЌАРКА
Значителен дел од ловот од висока куќарка на дрво се одвива за време на утринската сенка и вечерната темнина. Во тоа време, сакаме да добиеме што е можно повеќе светлина и јасно да го видиме дивечот. Нормално, ова барање значи максимален дијаметар на објектив што може да обфати колку е можно повеќе светло. Во пракса обично тоа значи номинална големина од 56 mm. Поголемите дијаметри нема да имаат вистински ефект, бидејќи излезната зеница е исто така важен фактор. Дијаметарот на излезната зеница се добива при делење на дијаметарот на објективот со зголемувањето (за оптички нишан со димензии 8×56 значи 56 mm: 8 = 7 mm). Дијаметарот на зеницата во човечкото око варира во зависност од интензитетот на светлината (кога е по темно се шири, во светлина се намалува), но се смета дека зеницата нормално не може да се прошири на повеќе од 7 мм. Ова исто така значи дека поголемите оптички нишани би биле само понепријатни за носење, но не би можеле да фатат повеќе светлина во мракот, бидејќи нашата зеница не е способна да се прошири толку за да може да зафати уште повеќе светлина. Сето ова се однесува на млад човек, со стареење, способноста за проширување на зениците се намалува, што значи дека и тоа колку ни користи оптички нишан со 8×56 е дискутабилно, бидејќи би можеле да го постигнеме истиот ефект и со помал дијаметар на објектив. Се разбира, само големиот дијаметар на објективот не мора да значи најголема пропустливост на светлината, туку бара и други технологии, како што се висококвалитетни премази за леќи итн. Обично со квалитетот на изработка на оптички нишани се зголемува и пропустливоста на светлина (главно поради употребените стакла – треба да се напомене HT (high transmittance) Schott и соодветни мазива). Исто така вреди да се спомнат во последно време популарни и многу практични, оптички нишани со променливо зголемување, за жал, не можат да постигнат толку голема пропустливост на светлина како слични оптички нишани со фиксно зголемување. Причината лежи во едноставниот факт дека конструирањето на оптички нишан со променливо зголемување бара од неговата структура заради комплексноста, неколку леќи, и со секоја дополнителна леќа, се разбира, ја губиме пропустливоста на светлината. Со квалитетот на нишанот и користените напредни технологии, цената исто така се зголемува.
Од високите куќарки исто така се менуваат растојаниата на пукање. Затоа е препорачливо да имаме различни зголемувања (од 2х па се до 12х или дури и 15х). Таквите нишани (со дијаметар на леќа од 56 мм) се обично меѓу поголемите нишани за ловци. Оптиката со дијаметар од 56 mm и фиксно зголемување од 8x во моментов се произведува само од Schmidt & Bender и се популарни поради нивната пропустливост на светлина и лесно користење. Исто така уште да споменеме дека најсветлите оптички нишани имаат обично 4x фактор на зголемување. (примери: 3-12×56, 2.4-12×56, 2,3-18×56,…)

Streljačka optika za različite načine lova
ЛОВ ПРИ ДЕМНЕЊЕ НА ДИВЕЧОТ
Ова е специфичен лов, кој бара агилност, брзи реакции и обично добра физичка кондиција. Растојаниата за стрелање се обично умерени, а ловот обично завршува пред вечерната темнина. Од опишаното, може да претпоставиме дека големите оптички нишани со голем дијаметар на леќата не се погодни и не се потребни, а премногу зголемување може повеќе да ни штети, отколку што ќе ни користи. Обично, најкористените зголемувања се од два до десет или дванаесет пати, а идеалниот дијаметар на леќата е обично 42 мм поради неговите компактни димензии. Во моментов, најдобриот избор за лов при демнење би бил нишан со ознака 1.7-13.3×42, но сигурно не треба да ја заборавиме универзалноста на класичниот оптички нишан со 1.5-6×42.
Примери: 1.5-6×42, 1.7-10×42, 1.7-13.3×42, 2-12×50,…

Streljačka optika za različite načine lova
ЛОВ ВО ПОГОН
Кратки растојаниа за стрелање, брзи истрели и потреба за широко видно поле. Така би можеле да го опишеме ловот во погон, што се однесува на стрелачка оптика. Бидејќи сакаме брзо да го нанишаниме дивечот што сакаме да го фатиме и да ги задржиме двете очи отворени дури и за време на мерењето, лесно можеме да ја дефинираме идеалната оптика за оган за овој вид на лов. Следниве опции се особено погодни за лов: црвена точка, рефлексивни очила и широкоаголни оптички нишани. Недостаток на црвените точки и рефлексивните очила е дека тие немаат зголемување, кое е потребно при малку поголеми растојаниа. Тука се прикажува главната предност и универзалноста на широкоаголниот оптички нишан. Во случај на пукање од подалеку, различни зголемувања на оптичкиот нишан може да бидат од голема помош, но за жал, со таков нишан, ние сме малку побавни одколку со црвена точка или рефлексни очила. При користење на широкоаголни оптички нишани (или оптички нишани), окото мора да биде усогласено во двете насоки – лево/десно, како и нагоре/надолу, исто така мора да биде на одредено растојание од окуларот, бидејќи ова е единствениот начин да се види целата слика. Сето ова не важи со црвената точка или рефлексивните очила, што ја прави употребата на такви уреди побрзо и поинтуитивно. Разумното зголемување за ловење во погонот е 1x или со други зборови: нема зголемување. Причината лежи во тоа што кога се гледа без зголемување, двете очи може да ни се отворени, со тоа зафаќаме пошироко видно поле, што е од големо значење за лов во погон. Фирмата Swarovski Optik неодамна представи широкоаголен оптички нишан со “зголемување” од 0,75х, со што докажа две работи: за прв пат дека тоа е возможно, и второ, со зголемување од помалку од 1x, можеме да зафатиме уште пошироко видно поле, што е на некој начин револуционерно. Во сите случаи, сепак, постои едноставна корелација – колку е помал дијаметарот на објективот и колку е помало зголемувањето, може да се види пошироко видно поле. Ова можеме да го имаме на ум насекаде и секогаш. Соодветни широкоаголни нишани за ваков вид на лов се обично оние со зголемување помеѓу 1x и 6x, и најчесто со дијаметар на објективот од 24 mm. За сите нишани што се наменети за лов во погон се препорачува дневно осветлување (висок интензитет и јачина) на крстот на средина, бидејќи бојата на позадината се менува за време на нишанење, а нас ни треба најдобра можна видливост на црвената точка (или крстот) во секое време од нишанењето.
Примери: 1-5×24, 1-6×24, 0.75-6×20, …
ЛОВ ВО ВИСОКИ ПРЕДЕЛИ НА ПЛАНИНИТЕ
Ловот во високи предечли секогаш се сметаше за посебен лов заради неговата пространост, природа и физичка напорност. Уникатен лов, каков што е, бара соодветна опрема. Стрелови на нешто подолго растојание се нешто сосема вообичаено, па оттука и потребата за некои поголеми зголемувања на оптичките нишани. Токму поради физичките напори е за пријатен лов во планините важно да е опремата колку може по лесна. Оптички нишани со големи објективи (а со тоа и со маси) не се соодветни, затоа што ќе ни пречат при планинарење. Се стрела најчесто за време на денот кога е светло и речиси никогаш во доцна во темница, каде што би ни биле потребни големи објективи и голема пропустливост на светлина. За сите нишани со поголемо зголемување, какви што се користат и високо на планини, е значително дека имаат прилагодлива паралакса, иако проблемот со паралаксиите при снимање на мали растојанија (под 100 метри) е поизразен отколку на поголеми растојанија. Сепак, ова е непријатен појав кога, при нишанење, движењето на очите надвор од оската на пушката (во која било насока), го прави крстот да се движи. Кај повеќето оптички нишани, кои немаат опција (дополнителна купола) за прилагодување на паралакса на одредени растојанија, е таа елиминирана на растојание од 100 метри. Нишаните кои имаат дополнителна купола за паралакса овозможуваат да го отстраниме овој појав на различни растојанија, во зависност од моменталната ситуација.
Друг “третман”, кој навистина служи за својата намена во високи планини, е балистичка купола (на нишани што го имаат). Со нив, во зависност од падот на зрното на различни растојанија, можеме да го прилагодиме движењето на нишанскиот крст, дури и пред да ја го истреламе куршумот, и да го одредиме растојанието на кое ќе стреламе. Како пример, може да ја споменеме балистичката купола на Swarovski BT, каде што однапред поставуваме одредени растојанија и со поместување на куполата до претходно поставената точка, ние само го одбираме растојанието на кое што ќе стреламе. Други куполи пак, ни дозволуваат да имаме ознака на оптичкиот нишан за прецизно избрани(предодредени) растојанија и секогаш со клик да одредиме растојание на кое ќе пукаме, бидејќи веќе е видливо на куполата, каде треба да ја преместиме пред истрелот, за да погодиме на потребното растојание (на пример: балистичката купола ASV на германскиот производител Zeiss). Вградениот ласерски мерач на далечина е добар кога очекуваме пукање на големи растојанија, но не сакаме да носиме многу додатна опрема.

Streljačka optika za različite načine lova
За лов во високи предели на планините е соодветно зголемување најмалку 10х, дијаметарот на леќата треба да биде некаде помеѓу 42 и 48 мм, 50 мм претставува некако веќе максимум, бидејќи поголем дијаметар на објектив само драстично ја зголемува големината и тежината на опремата, без каква било вистинска додадена корист за лов.
Оптичките нишани наменети за лов во високи предели треба да имаат тенок крст, кој нема непотребно да го покрие голем дел од тоа што го нишаниме. По можност да биде во втората фокусна рамнина (што значи дека со промена зголемовањето дебелината на крстот останува иста).
Примери: 2.5-15×44, 3.5-18×44, 2-16×50, …
УНИВЕРЗАЛНИ ОПТИЧКИ НИШАНИ
Секогаш, кога го употребуваме зборот “универзален”, мора да е јасно дека резултатот ќе биде најоптималниот избор на компромиси. Ако морав да се одлучам за еден оптички нишан, кој треба да ми служи во различни на методи за лов, јас брзо би избрал нишан од типот 2-12×50 или слично. Умерени димензии, а не премногу голема маса, доволно голем дијаметар на објективот за стрелање во мракот и доволно широк опсег на зголемување, кој ги задоволува потребите за снимање во близина, како и далеку. Исто така, препорачувам осветлување на нишанскиот крст, кој често се покажува како многу корисен додаток. А при изборот на монтирање на пушката, најверојатно би одлучил да се монтира на шина. Со цел да се постигнат специфични желби за различни методи на лов, неопходно е да се надгради ловната опрема за уште едно парче од оптика за стрелање.
ОПШТИ ПРЕПОРАКИ
Пред купување на стрелачка оптика, следните важни фактори треба да нè насочат при изборот: квалитетот на производството, квалитетот на леќите, можната услуга по продажбата, угледот на производителот, ергономијата на производот итн. Гарантниот период даден од производителот за какви било поправки и грешки забележани на производот, секако, не е занемарлив фактор пред купувањето. Најважните технички карактеристики кои треба да ги имаме во предвид според нашите потреби за лов се: опсег на зголемување, дијаметар на леќа, минимално и максимално растојание на окото, минимално и максимално видно поле, фактор за темнина, пропустливост на светлина, осветлување на нишанскиот крст, прилагодлива паралакса, водоотпорност, тежина, …
Во прилог на општите фактори наведени погоре, треба да ги има во предвид и некои корисни удобности кои ни се нудат на пазарот и можат да ни го олеснат животот за време на лов. Јас би препорачал осветлувањето на крстот (обично со црвена точка), што е ден денес скоро неопходно, бидејќи голем дел од крстовите се екстремно тенки, и тоа е со причина! Колку е потенок крстот, толку помалку слика ни прекрива. Се разбира, ова исто така значи дека во мракот во, таков крст без осветлување е многу тешко да се види.
Особено важен е и изборот на монтажни елементи, со што нишанот ќе стане едно со пушката. Добар избор е монтажа е таква што можеме лесно да го одстраниме и повторно вратиме. Бидејќи може да се отстрани и да се чува во ранец кога се движиме во густо обраснат терен (слично и на планините каде што понекогаш треба да планинариме). Исто така, го отстрануваме нишанот кога ја чистиме на пушката, за да не ни смета за време на работата.
Знам дека изборот за соодветен оптички нишан е тешка задача, но таа задача станува многу полесна кога јасно ќе ги утврдиме целите за кои ќе се користи оптиката, при што ќе се поставиме и ценовна рамка. Исто така, ќе споменам и разумна препорака, која постојано ја слушам: Размерот помеѓу цената на пушката и цената на оптичкиот нишан треба да биде околу 1: 1. Оваа препорака е често пати прилично рационален избор. Најверојатно кога ќе ги определиме на овие фактори, брзо ќе се дојдеме до оптималниот избор.
Ви посакувам добро гледање!
Galerija slik
[ngg src=”galleries” ids=”5″ display=”basic_thumbnail”]